معمولا با روشن و کم کردن دمای گاز کولر ماشین باید سیستم تهویه اتومبیل ، هوای داخل کابین خودرو را خنک کند . همچنین کیفیت کولر ، کمپرسور کولر خودرو ، شارژ به موقع کولر خودرو ، سلامت کندانسور و رادیاتور کولر خودرو و کارکرد آن تاثیر زیادی بر میزان خنک بودن باد کولر و دمای هوای داخل ماشین دارد. حال با چشم پوشی از برندها و مدل های متفاوت کولر در ماشین ، کولر خودر نباید باد گرم تولید کند پس علت سرد نبودن باد کولر خودرو باید بررسی شود .

بعضی اوقات عملکرد کولر خودرو به دلایل مختلفی دچار اختلال می شود و به جای باد خنک، هوای گرم تولید کرده و کابین را گرم میکند . در این شرایط برای عیب یابی کولر ماشین باید به یک مکانیک و متخصص خودرو مراجعه شود . البته با سرویس دوره ای کولر اتومبیل ، ایراد و خرابی های احتمالی مشخص می شود. و این نکته مورد اهمیت است که فقط  صرفا با شارژ گاز کولر خودرو مشکل باد گرم کولر حل نمی شود .

در ادامه این مقاله بطور کامل با دلایل گرم شدن باد کولر خودرو ، عیب یابی و رفع این مشکل آشنا می شوید ، پس با سعیدی پارت همراه باشید.

فروشگاه سعیدی پارت تامین کننده قطعات اصلی خودروهای  کیاموتورز ، میتسوبیشی و هیوندای

علت سرد نبودن باد کولر اتومبیل چیست ؟

در جواب این سوال که چرا کولر خودرو باد گرم می زند ؟ دلایل متعددی وجود دارد که عبارتند از :

 • کم شدن گاز کولر خودرو
 • ایراد داشتن کندانسور کولر( رادیاتور آب)
 • خرابی کمپرسور کولر
 • مشکلات برقی اتومبیل
 • نشتی گاز مبرد ماشین

در ادامه عواملی که باعث گرم شدن باد کولر اتومبیل می شود را بطور کامل توضیح می دهیم ، پس با ما همراه باشید.

۱– ایراد الکتریکی و برقی در کولر 

یکی از دلایل باد گرم کولر ماشین ، اشکال برقی و الکتریکی در قطعات مختلف کولر ماشین می باشد که این خرابی مربوط به سنسور، مشکلات برقی رله کولر خودرو ، سوختن فیوز و … می‌باشد . می توان با بررسی کردن اتصالات و قطعات مربوط به قسمت های الکتریکی کولر ماشین ، قطعه ایراد دار و خراب را شناسایی و در صورت نیاز، آن قطعه یا اتصال معیوب را تعویض کرد .

۲- خراب بودن فن‌ها

دومین علت شایع که باعث گرم شدن باد کولر خودرو می شود ایراد در فن کولر است. ممکن است برای قطعات فن کولر مشکلاتی مانند شکستن پره‌ها ، سوختن موتور، سوختن رله و مشکلات برقی خودرو  اتفاق بیفتد و باعث اختلال در عملکرد درست کولر شود . بنابراین باید فن کولر عوض شود تا مشکل گرمای باد کولر ماشین  برطرف شود.

۳- کم شدن گاز کولر 

کم شدن میزان گاز مبرد کولر ، یکی دیگر از دلایل اصلی گرم شدن باد کولر ماشین است. اگر گاز مبرد به مقدار استاندارد نباشد ، کولر ماشین نمی‌تواند هوای گرم را به باد خنک تبدیل کند ، بنابراین بادی که از کولر به داخل کابین ماشین وارد میشود گرم خواهد بود. علت کم شدن این گاز ، نشتی در سیستم کولینگ خودرو و مسیر گاز آن است که باید پیدا و رفع شود.

۴- خرابی کمپرسور کولر 

چهارمین عامل گرمای باد کولر خودرو مربوط به مشکلات کمپرسور کولر و شل شدن تسمه کمپرسور کولر و عملکرد بد آن است . وقتی این قطعه دچار ایراد میشود ، عملیات فشرده سازی گاز کولر انجام نشده و باد گرم تولید می شود.

توجه : شما می توانید جهت آشنایی با کمپرسور کولر خودرو  اینجا را کلیک کنید ، تا با علت خرابی کمپرسور کولر ، علائم خرابی کمپرسور و … آشنا شوید.

نشانه های خرابی کمپرسور کولر :
 • خراب شدن رله
 • تولید صدای بیش از حد
 • داغی بیش از حد کمپرسور
 • نشتی پیدا کردن روغن

در صورت خرابی کمپرسور کولر ، ممکن است باد کولر گرم یا کولر حتی قطع و وصل شود و یا کلا کولر ماشین از کار بیفتد . در خودروهایی که دستورات را ECU صادر میکند یا مواقعی که شتاب ماشین زیاد باشد ، دستور سرد بودن باد کولر به کولر منتقل نشده در نتیجه باد کولر گرم خواهد شد و این مسئله در این مدل اتومبیل ها عادی بوده و نباید به دنبال علت خرابی قطعه خاصی باشیم و نیازی به عیب یابی نیست.

می توان برای رفع مشکل کمپرسور و باد گرم کولر ، تسمه کمپرسور کولر را چک کرده و در صورت شل بودن بیش از حد آن ، تسمه را سفت تر و محکم کنید.

استفاده کم از کولر خودرو در طولانی مدت باعث خرابی کمپرسور کولر می شود و همین نکته موجب میشود با روشن کردن کولر بعد از بلا استفاده بودن طولانی آن ، سیستم کولر خودرو دچار مشکل شود. به همین دلیل باید در طول سال ، هر ماه حداقل یک بار کولر خودروی خود را روشن کنید و آن را حدود ۱۵ دقیقه روشن نگه دارید تا کمپرسور ماشین دچار مشکل نشود .

۵- مشکل عملکرد کندانسور کولر (رادیاتور کولر) 

عامل بعدی که باعث تولید باد گرم کولر میشود ، درست کار نکردن کندانسور کولر ماشین است . بطوریکه اگر این قطعه به خوبی کار نکند ، نه تنها گرمایی که از اتاق خودرو گرفته را خنک نکرده ، بلکه این هوای گرم را از کابین خارج نمی کند. اگر آمپر آب ماشین بالا برود می تواند نشانه خرابی رادیاتور کولر باشد.

 • اگر فن کندانسور کولر ایراد پیدا کند ، رادیاتور کولر وظیفه اش را به خوبی انجام نداده و باد گرم را از کابین خارج نمی کند. پس در صورت گرم بودن باد کولر چک کردن سلامت فن‌ ها امری ضروری است .
 • ممکن است علت عملکرد بد کندانسور کولر ، وجود آلودگی و یا گرفتگی در این قطعه باشد ، که این مسئله را می توان به کمک فشار هوا رفع کرد تا جریان باد سرد و گرم در رادیاتور کولر به خوبی جریان داشته باشد .
 • آسیب دیدن کندانسور به هر دلیلی مانند تصادف خودرو ، عامل خرابی در عملکرد این قطعه می باشد.

۶- شکستن پروانه رادیاتور کولر

اگر پره های پروانه کندانسور یا همان رادیاتور کولر خودرو بشکند یا آسیب ببیند ، باد کولر به خوبی جریان پیدا نمی کند در نتیجه با روشن کردن کولر خودرو راننده بجای باد خنک ، باد گرم را حس می کند .
پس در صورت بروز این اتفاق ، از سلامت پره‌های پروانه کندانسور کولر ماشین اطمینان پیدا کنید . اگر هر مدل تغییر شکل یا شستگی در پره ها دیده شد ، باید پروانه فن عوض شود .

۷- نشتی در مسیر باد کولر 

ممکن است در هر یک از اجزای مربوط به کولر ماشین و…اگر برای بعضی از قطعات در سیستم انتقال باد کولر ، مشکلاتی از قبیل نشتی ، پوسیدگی ، سوراخ شدن یا باز شدن اتصالات شلنگ های کولر خودرو رخ دهد ، میتواند عامل گرم شدن باد کولر شود .

پس در صورت بروز مشکل در سیستم کولر، باید اتصالات ، شلنگ ها و قطعاتی که منتقل کننده باد کولر هستند به خوبی چک شود . و در صورت مشاهده خرابی یا پوسیدگی ، توسط متخصص رفع شود .

۸- نوسانات آمپر 

یکی دیگر از عوامل خرابی کولر ماشین ، نوسانات بیش از حد آمپر آب است که به سیستم کولر آسیب میزند. بالا رفتن آمپر آب مسئله مهمی است که باعث بروز مشکلات جدی برای موتور خودرو و گرم شدن آن می شود که نتیجه این اتفاق ، گرم شدن باد کولر است.

در چنین شرایطی باید قطعاتی مثل فن و رادیاتور کولر و آب چک شود. اگر فن خنک کننده خراب باشد ، باید تعویض شده و رادیاتور توسط یک مکانیک متخصص باز و تمیز شود .

سخن آخر

معمولا اکثر رانندگان تجربه گرم بودن کولر خودروی خود را داشته اند . ما در این مقاله سعی کردیم تا همه عوامل مهم که منجر به خرابی کولر ماشین میشود و روش های عیب یابی و رفع این مشکل را بیان کنیم .

در پایان اگر با مشکل خنک نبودن باد کولر اتومبیل روبرو شدید ، حتماً در اسرع وقت به یک مکانیک ماهر مراجعه کرده و این مشکل را زودتر برطرف کند تا به موتور خودرو آسیب های جدی وارد نشود.

فروشگاه سعیدی پارت با داشتن بیش از یک دهه تجربه یکی از بزرگترین مراکز ارائه دهنده قطعات و لوازم یدکی خودرو و همچنین کمپرسور کولر و کندانسور کولر و رادیاتور آب صددرصد اصلی می باشد که در راستای تامین نیاز شما مشتریان عزیز و جلب رضایت شما تلاش می‌کند. این فروشگاه به شما عزیزان امکان تجربه   “خرید لوازم یدکی اصلی”  با ” نازلترین قیمت بازار و ارسال سریع   را می دهد.

دریافت مشاوره رایگان و خدماتی مانند مرجوعی قطعه در صورت مغایرت با کیفیت تضمین شده توسط فروشگاه سعیدی پارت به خریداران ارائه می‌شود. برای خرید قطعات اصلی جنیون پارت می‌توانید با ما در تماس باشید.

www.Saeediparts.com

Saeediparts@

شماره های تماس فروشگاه

۵۰۱ ۹۰۰ ۳۶۰۲۱

۵۰۳ ۹۰۰ ۳۶۰۲۱

۶۹ ۹۴ ۸۱۴۰۹۱۲

 

کلیدواژه : گاز کولر ماشین / کولر ماشین / علت سرد نبودن باد کولر خودرو / شارژ کولر خودرو / کمپرسور کولر / کندانسور کولر خودرو / رادیاتور کولر ماشین / رادیاتور کولر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× مشاوره در واتساپ