شلنگ رادیاتور آب چیست ؟ 

شیلنگ رادیاتور آب خودرو از رادیاتور به موتور ماشین وصل میشود و با منتقل کردن مایع یا سیال خنک‌ کننده (ضدیخ یا آب) درون موتور ، گرمای ناشی از موتور را جذب کرده و باعث خنک شدن موتور می شود و بعد دوباره به داخل رادیاتور آب باز می گردد. همچنین جهت استعلام قیمت شلنگ (شیلنگ) رادیاتور آب خودرو  با شماره های فروشگاه تماس بگیرید. کالمات کلیدی شامل : علت خرابی شلنگ رادیاتور خودرو / نشانه خرابی شلنگ رادیاتور آب

سیستم خنک ­‌کننده اتومبیل های امروزی و جدید ، شلنگ­‌های زیادی دارد که هر کدام وظیفه خاصی داشته  و البته ممکن است وظایف آن پیچیده باشد ولی کارکرد آنها ایده‌­ آل می باشد.

در ادامه این مقاله بطور کامل و تخصصی با شلنگ های رادیاتور آب ، علائم و علت خرابی ، اجزای تشکیل دهنده و انواع آن آشنا می شوید ، پس با سعیدی پارت همراه باشید.

فروشگاه سعیدی پارت تامین کننده قطعات اصلی خودروهای  کیاموتورز ، میتسوبیشی و هیوندای

کاربرد شیلنگ رادیاتور آب در خودرو چیست

وظیفه اصلی شلنگ رادیاتور آب فرستادن آب یا مایع خنک کننده  به داخل رادیاتور است ، بطوری که ابتدا مایع خنک کننده با عبور از موتور و جذب گرمای تولید شده توسط آن مجدد از موتور و از طریق شلنگ بالای رادیاتور به رادیاتور آب بر می گردد و از داغ شدن زیاد موتور ماشین جلوگیری میشود. به عبارتی شلنگ رادیاتور آب باعث میشود موتور اتومبیل با دمای مناسبی کار کند و از بیش از حد سرد یا گرم نشود.

این شیلنگ ­ها که لاستیکی یا فلزی هستند از جنس­‌ ها و متریال متفاوتی ساخته شدند ، و کاربرد نوعی از آن­ها برای مقاومت در برابر گرمای مایع خنک ­‌کننده و نوع دیگر آن فقط برای عبور مایع خنک ­‌کننده‌­ سرد تعبیه شده ­است. بلافاصله با کار کردن موتور خودرو و تولید گرمای شدید ، این سیستم خنک­‌ کننده فورا مایع خنک ­‌کننده را از رادیاتور به موتور منتقل می کند.

گفتنی است رادیاتور آب شامل دو شلنگ می باشد. شلنگ بالا که از قسمت بالای رادیاتور به بالای موتور در محفظه ترموستات وصل می شود. شلنگ پایین ، که از پایین رادیاتور به پمپ آب موتور وصل می شود .

این شیلنگ های رادیاتور با مرور زمان ، ممکن است ضعیف و فرسوده شوند. و اگر به موقع عوض نشوند، کاملاً خراب شده و کارایی خود را از دست میدهند و در نتیجه جلوی گرم شدن بیش از حد موتور را می گیرند. و حتی در مواقعی که خرابی شلنگ شدید و وسیع باشد حتی می تواند باعث ترکیدگی و یا سوختن موتور خودرو شود.

همانطور که گفته شد ، شلنگ رادیاتور از لاستیک یا فلز ساخته شده و مواد آن در برابر گرما و فشار زیاد باید مقاومت بالایی داشته  باشد.

نحوه عملکرد شلنگ رادیاتور آب اتومبیل

در قسمت محفظه پایین رادیاتور آب ، مایع خنک کننده یا آب بوسیله شلنگ و از طریق مجاری تعبیه شده به داخل موتور ماشین میرود و با جریان پیدا کردن داخل سیستم موتور ، آن را خنک می‌کند.
سیال خنک کننده ، باعث خنک شدن سیلندر موتور میشود و سپس این سیال به سرسیلندر هدایت می‌شود تا دمای بالای محفظه احتراق را کاهش دهد ، در آخر مایع خنک کننده با جذب گرما و بالا رفتن دمای خود از راه شیلنگ ورودی ، از موتور به محفظه بالایی رادیاتور بر می‌گردد.

توجه : همچنین شما می توانید برای مطالعه مقاله کامل رادیاتور آب و رادیاتور کولر (سیستم خنک کننده) خودرو  اینجا را کلیک کنید ، تا با وظایف رادیاتور ماشین ، قیمت ، علت و علائم خرابی آن بیشتر آشنا شوید .

انواع شلنگ رادیاتور

 ۱- شلنگ بالای رادیاتور:

این نوع شیلنگ­ که از بالای رادیاتور آب به بالای موتور داخل محفظه ترموستات وصل می شود و مایع خنک کننده داغ که از موتور به رادیاتور در جریان است را فقط از خود عبور میدهد ،  گرمای شدید را از سیال خنک ­‌کننده جذب می کند. به‌­همین‌­ دلیل شلنگ‌­های بالا و پایین رادیاتور قابل ­‌تعویض نیستند. شیلنگ بالا رادیاتور هم به شیلنگ بخاری هم معروف است.  همچنین :

 • نام دیگر آن شلنگ فشار است .
 • موتور را به رادیاتور وصل می کند.
 • محلی است که آب با حرارت بالا از موتور خارج و وارد رادیاتور می شود

۲- شلنگ پایین رادیاتور:

این شلنگ با ابعاد بزرگ ، که از قسمت پایین رادیاتور آب به پمپ آب موتور وصل می شود ، نمی ­تواند گرمای تولید شده توسط موتور را از مایع خنک ‌­کننده جذب کند. در حالی که پمپ آب در حال انجام وظایف خود است ، مایع خنک ­‌کننده‌­ی سرد از راه این شیلنگ به موتور خودرو منتقل می­شود و همچنین :

 • نام دیگر آن شلنگ مکش می باشد.
 • داخل این شلنگ یک فنر بوده که ازمسدود شدن  آن جلوگیری می کند.
 • با وصل شدن به پایین رادیاتور باعث روان کردن مایع خنک کننده با حرارت کم از رادیاتور به موتور خودرو می شود.

۳- شیلنگ بای‌ پس :

 ترموستاتی در سیستم رادیاتور خودرو وجود دارد که باعث میشود مایع خنک ­‌کننده قبل از ورود به رادیاتور به دمای مشخصی برسد. و در واقع شلنگ بای ­‌پس به سیال خنک­‌ کننده وقتی به آن دمای مشخص رسید اجازه­ برگشت به موتور را می­دهد. اگر که دما به­‌ مقدارمورد نظر برای باز کردن شیر نرسد ، ترموستات باز نشده و قفل باقی می­ ماند و راه مایع خنک‌­ کننده را می بندد . به همین دلیل ، مایع خنک ­‌کننده مسیر شلنگ را طی کرده و  از رادیاتور عبور می­کند.

۴- شیلنگ سر ریز :

وظیفه شیلنگ سر ریز ، وصل کردن کپ فشار رادیاتور آب به مخزن سر ریز است. با وارد شدن فشار به مایع خنک ­‌کننده­‌ داغ در رادیاتور آب ، مایع منبسط شده و بنابراین ، کپ فشار باز شده و خنک­‌ کننده‌­ داغ خارج می­شود. سیال خنک­‌ کننده بوسیله شلنگ سر ریز وارد مخزن می شود. این شیلنگ به شلنگ بخاری هم معروف است.

علائم خرابی یا فرسودگی شلنگ رادیاتور

یکی از نشانه های مهم خرابی شلنگ رادیاتور مشاهده مایع سبز رنگ زیر ماشین است که نشان دهنده نشتی مایع خنک کننده از شلنگ رادیاتور می باشد. علت اصلی نشتی این سیال میتواند خرابی و پارگی شلنگ رادیاتور باشد.

شیلنگ رادیاتور سالم باید درعین محکم بودن سخت و سفت نباشد . شلنگ رادیاتور نامرغوب خیلی سخت و یا نرم اسفنجی است. توجه کنید که انعطاف پذیری شلنگ با نرمی و فرم اسفنجی آن متفاوت بوده و قابل شناسایی است.

علائم دیگری که باعث خرابی شیلنگ رادیاتور میشود عبارت است از :

 • داغ شدن بیش از حد موتور ( بالا رفتن آمپر خودرو)
 • دیدن ترک و یا پارگی روی شلنگ رادیاتور
 • کاهش قدرت خنک کنندگی موتور
 • نشت مایع خنک کننده در زیر خودرو که سبز رنگ است
 • کم شدن آب رادیاتور

دلایل خرابی شیلنگ رادیاتور :

برای اینکه از سالم بودن شلنگ رادیاتور مطمئن شوید باید حتما شلنگ را از نظر وجود ترک ، ترکیدگی ، برآمدگی یا مناطق مسدود شده ، آلودگی با روغن و مایع خنک کننده ، یا ساییدگی در نزدیکی محل اتصال حتما بررسی و چک کنید .

علل دیگری که باعث خرابی این شیلنگ می شود عبارتند از :

 • استفاده از مایع رادیاتور غیر استاندارد (ضدیخ و ضدجوش)
 • صدمات فیزیکی ( پارگی ، نشتی و…) به شیلنگ به دلیل تصادف جلوی اتومبیل
 • ایجاد ساییدگی مکانیکی به دلیل بودن در کنار قطعات دیگر ماشین
 • تجزیه الکتروشیمیایی (ECD)
 • آسیب حرارتی
 • آلودگی به روغن
 • وجود خلاء  ناشی از خرابی درب رادیاتور
 • گرفتگی و مسدود شدن شلنگ رادیاتور

 

 

فروشگاه سعیدی پارت با داشتن بیش از یک دهه تجربه یکی از بزرگترین مراکز ارائه دهنده قطعات و لوازم یدکی خودرو و همچنین شلنگ رادیاتور آب، کندانسور کولر ، رادیاتور آب  صددرصد اصلی می باشد که در راستای تامین نیاز شما مشتریان عزیز و جلب رضایت شما تلاش می‌کند. این فروشگاه به شما عزیزان امکان تجربه   “خرید لوازم یدکی اصلی”  با  نازلترین قیمت بازار و ارسال سریع   را می دهد.

دریافت مشاوره رایگان و خدماتی مانند مرجوعی قطعه در صورت مغایرت با کیفیت تضمین شده توسط فروشگاه سعیدی پارت به خریداران ارائه می‌شود. برای خرید قطعات اصلی جنیون پارت می‌توانید با ما در تماس باشید.

www.Saeediparts.com

Saeediparts@

شماره های تماس فروشگاه

۵۰۱ ۹۰۰ ۳۶۰۲۱

۵۰۳ ۹۰۰ ۳۶۰۲۱

۶۹ ۹۴ ۸۱۴۰۹۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× مشاوره در واتساپ