از اصلی ترین و مهم ترین قطعات خودرو می توان به سیلندر و اجزای داخلی آن اشاره کرد بطوری که خرابی و نقص در هر یک از اجزای این سیستم منجر به ایجاد خسارات بسیار شدید و جدی به صاحب اتومبیل می شود. بنابراین مراقبت از بخش های سیلندر خودرو باید در اولویت قرار بگیرد وگرنه راننده متحمل خسارات و ضرر مالی زیادی برای تعمیر این بخش خواهد شد. در اکثر مواقع نقص یک بخش از سیلندر نه تنها به یک قطعه از سیلندر آسیب می رساند بلکه ممکن است کل سیستم سیلندر را تحت تاثیر قرار دهد . شاتون یکی از این اجزای مهم سیلندر می باشد که وظیفه خیلی مهمی در خودرو دارد . قیمت شاتون خودرو / خرید شاتون خودرو

در ادامه این مقاله بطور کامل و تخصصی با شاتون خودرو ، اجزای تشکیل دهنده و وظایف آن آشنا می شوید ، پس با سعیدی پارت همراه باشید.

فروشگاه سعیدی پارت تامین کننده قطعات اصلی خودروهای  کیاموتورز ، میتسوبیشی و هیوندای

معرفی شاتون خودرو

در داخل موتور خودرو قطعه ای به نام شاتون  یا (connecting rod)  وجود دارد که در حقیقت اهرمی است  که در خودروهایی با پیشرانه های پیستونی حرکت خطی پیستون را به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می کند.

شاتون چیست؟

موتور اتومبیل یک بخش پیچیده و مهم می باشد که خود آن شامل قطعات زیادی می باشد . در داخل بلوک موتور، سیلندرها ، واشر سر سیلندر، پیستون‌ها، سوپاپ‌ها و قطعات دیگر قرار دارند که به هم وصل هستند و به عنوان قلب خودرو عمل میکند.

همانطور که اشاره شد قطعه شاتون یا (Connecting Rod) یکی از اجزای حیاتی موتور ماشین است که وظیفه آن مرتبط کردن میل ‌لنگ و پیستون خودرو می باشد . بخش کوچکتر شاتون به پیستون و بخش بزرگتر آن به میل ‌لنگ متصل می‌ شود و چون انتقال ضربات از پیستون به شاتون و سپس به میل ‌لنگ صورت می گیرد، پس شاتون از جنس فولاد ساخته میشود تا استحکام و قدرت زیادی در برابر این ضربات داشته باشد .
اگر که قطعه شاتون قدرت کافی و استحکام لازم را دارا نباشد در اثر فشار وارد شده از موتور خودرو ، فرسوده شده و پس از مدتی خم و کج می ‌شود که این موضوع باعث آسیب‌ رسیدن زیاد به موتور خودرو خواهد شد .
همچنین شما می توانید جهت مطالعه مقاله مربوط به میل لنگ اتومبیل ، آشنایی کامل وتخصصی با میل لنگ خودرو ، علائم و علل خرابی آن اینجا را کلیک کنید.

ساختار شاتون

قطعه شاتون در موتور یا پیشرانه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است :

 • سر (یاتاقان) کوچکتر
 • بدنه
 • سر (یاتاقان) بزرگتر

یاتاقان کوچکتر (سر کوچکتر) شاتون به وسیله قطعه ‌ای به نام گژن ‌پین به پیستون ماشین وصل می شود و ضربه های پیستون در ابتدای کار به یاتاقان کوچکتر وارد می‌شود. سپس این ضربات از راه بدنه به یاتاقان بزرگتر انتقال یافته و در آخر از یاتاقان بزرگتر به میل‌ لنگ می رسد.

سر کوچکتر شاتون یا (یاتاقان کوچکتر) عموما به طور یک تکه و سر بزرگتر آن به صورت دوتکه طراحی و ساخته شده  و این دو به وسیله پیچ و مهره به میل‌ لنگ وصل میشوند. البته گفتنی است که در بعضی ماشین ها هر دو یاتاقان به شکل یکپارچه و یک تکه ساخته می‌شوند که در این صورت برای نصب و جدا کردن شاتون ، میل ‌لنگ باید به شکل ماژولار طراحی و ساخته شده باشد.

قطعه شاتون در موتور شامل دو سر (یکی کوچک و یکی بزرگ) و یک ساقه میانی می  باشد . قسمت سر کوچک شاتون که یک تکه بوده ، در ارتباط با پین پیستون است. سر بزرگ شاتون هم یاتاقانی دو تکه است و میلِ میل لنگ در آن قرار می‌گیرد.

در اثر احتراق در موتور خودرو حرکت سیلندر به شکل رفت و برگشتی انجام میشود . به این شکل که در اثر سوختن بنزین در سیلندرها ، پیستون به شکل رفت و برگشتی به حرکت در می‌آید. این حرکت رفت و برگشتی به وسیله شاتون به میل های متحرک میل لنگ انتقال پیدا میکند . سپس به دلیل طراحی مخصوصی که میل لنگ دارد ، این حرکت رفت و برگشتی شاتون را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند و در صورت عدم وجود قطعه شاتون و یا خرابی آن ، این حرکت دورانی انجام نمیشود و موتور به مشکل بر میخورد.

شاتون زدن خودرو چه معنایی دارد ؟

اصطلاحات متعددی بین مکانیک های خودرو وجود دارد که به معنای آسیب دیدن زیاد و جدی موتور اتومبیل است ، یکی از مهم ترین این اصطلاحات یاتاقان زدن و شاتون زدن  موتور است ، این اصطلاح شاتون زدن بدین معناست که شاتون ها شدیدا خراب شده باشند و دیگر قابل استفاده نباشند.

نشانه های خرابی شاتون

همانطور که قبلا اشاره شد ، خرابی شاتون ، آسیب‌های جدی به موتور خودرو وارد میکند ، بدین منظور دانستن اطلاعات کافی راجب علائم خرابی شاتون ، کمک شایانی به راننده می کند . از علائم خرابی شاتون می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • صداهای ناهنجار موتور: وجود صدای غیر معمول از موتور ممکنه نشانه خرابی شاتون‌ها باشد. گفتنیست اگر با بالا رفتن دور موتور، این صدا بیشتر شود ؛ احتمال مشکل داشتن شاتون بیشتر خواهد بود.
 • صدای تق‌تق: قطعات متحرک اتومبیل باید روانکاری شوند تا کارکرد درستی داشته باشند ؛ در وگرنه اصطکاک بین قطعات زیاد شده و باعث خرابی های دیگر میشود . شاتون‌ هم که جز قطعات متحرک می باشد ، در صورت اختلال در روانکاری ، صداهایی مثل تق‌ تق از موتور تولید میکند.
 • روغن ‌ریزی: یکی دیگر از علامت های خرابی شاتون بیرون ریختن روغن موتور می باشد.
 • پرت شدن قطعات فلزی: یکی از علائم نادر در زمینه خرابی شاتون، پرت شدن بعضی از قطعات فلزی موجود در موتور به سمت بیرون می باشد.

علت خرابی شاتون

شاتون از جنس فولاد بوده و در بسیار مقاوم و جان ‌سخت است؛ ولی با این حال این قطعه هم ممکن است خراب شود و بعضی عوامل ، خرابی شاتون را افزایش می‌دهد که از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصادف شدید: یکی از عوامل خرابی شاتون ها وقوع تصادف شدید است که ممکن است باعث خرابی و شکستن شاتون‌ها شود. تصادف اگر از قسمت جلوی خودرو اتفاق بیفتند مقدار خرابی‌ را بیشتر می‌کند.
 • کیفیت پایین قطعه: یکی دیگر از عواملی که باعث خرابی شاتون میشود کیفیت پایین و اصلی نبودن شاتون‌ها است که باعث خرابی یا شکستگی آن‌ها خواهد شد.
 • تنظیم اشتباه : اگر که شاتون به خوبی تنظیم نشود و اتصالات آن به میل ‌لنگ و پیستون، با دقت انجام نشود ، خرابی شاتون حتمی است.
 • دنده معکوس در سرعت بالا: اگر دنده معکوس مخصوصا در سرعت‌های بالا خودرو اشتباه استفاده شود علاوه بر اینکه برای کارکرد ماشین بد است ، احتمال آسیب رساندن به شاتون هم میشود.
 • ضربات شدید پیستون: اگر ضربه هایی که از پیستون به شاتون وارد می شود که عامل اصلی این ضربات سوختن غیر عادی یا زودرس در سیلندر است ، بیش از حد باشد ، ممکن است باعث شکستگی شاتون شود.
 • اختلال در سیستم روانکاری: همانطور که قبلا گفته شد روانکاری قطعات متحرک ماشین موضوعی بسیار حیاتی است. اگر روانکاری شاتون به مشکل بخورد یا خوب انجام نشود احتمال خراب شدن شاتون خیلی افزایش می یابد.

فروشگاه سعیدی پارت با داشتن بیش از یک دهه تجربه یکی از بزرگترین مراکز ارائه دهنده قطعات صددرصد اصلی خودرو می باشد که در راستای  تامین نیاز شما مشتریان عزیز و جلب رضایت شما  تلاش می‌کند. این فروشگاه به شما عزیزان امکان تجربه  خرید لوازم یدکی اصلی با ” نازلترین قیمت بازار و ارسال سریع  را می دهد.

دریافت مشاوره رایگان و خدماتی مانند مرجوعی قطعات غیر برقی در صورت مغایرت با کیفیت تضمین شده توسط فروشگاه سعیدی پارت به خریداران ارائه می‌شود. برای خرید قطعات اصلی جنیون پارت می‌توانید با ما در تماس باشید.

www.Saeediparts.com

Saeedi.parts@

شماره های تماس فروشگاه

۵۰۱ ۹۰۰ ۳۶ – ۰۲۱

۵۰۳ ۹۰۰ ۳۶ – ۰۲۱

۶۹ ۹۴ ۸۱۴ ۰۹۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× مشاوره در واتساپ