سنسور دور موتور که با نام های سنسور موقعیت میل لنگ ، سنسور سرعت ، سنسور انتقال یا سنسور کیلومتر شناخته می ‌شود ، در اتومبیل های انژکتوری روی فلایول (قطعه ای برای ذخیره نیروی دورانی) وصل می‌شود و با ای سی یو ECU خودرو مرتبط است . این قطعه برقی مهم بر روی جعبه دنده ماشین قرار دارد و به همین دلیل است به آن سنسور سرعت انتقال هم می ‌گویند.

در ادامه این مقاله بطور کامل و تخصصی با سنسور دور موتور خودرو ، انواع و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا می شوید ، پس با سعیدی پارت همراه باشید.

فروشگاه سعیدی پارت تامین کننده قطعات اصلی خودروهای  کیاموتورز ، میتسوبیشی و هیوندای

سنسور سرعت در خودرو چه کاربردی دارد ؟

در خودروهایی با موتور کاربراتوری ، تنظیم زمان جرقه زنی شمع ها در محفظه احتراق بر عهده قطعه ای به نام دلکو می باشد .کارکرد دلکو با موقعیت لحظه ای دور موتور ماشین هماهنگی ندارد و این مسئله باعث می شود که راندمان موتور کاهش یابد.

بنابراین برای حل این مشکل سنسور موقعیت میل لنگ به موتور انژکتوری اضافه شد .

کامپیوتر (ECU) ماشین اطلاعات موردنیاز و موقعیت لحظه ای موتور را از سنسور دور موتور یا سنسور سرعت (Engine Speed Sensor)  دریافت می کند که به بطور اختصاری ESS نامیده می شود.

همانطور که قبل تر گفته شد سنسور دور موتور با نام سنسور موقعیت میل لنگ (Crankshaft Position Sensor)  هم شناخته می شود.

در سنسور کیلومتر ، چرخش چرخ دنده‌ها ، میدان مغناطیسی و فرکانس هایی تولید می‌کند که این فرکانس‌ها به ای سی یو یا کامپیوتر فرستاده می‌شود.  به عبارت دیگر وظیفه این سنسور ، محاسبه سرعت چرخش چرخ‌های ماشین و ارسال این اطلاعات به ECU  است  و در نهایت سرعت حرکت خودرو را مشخص می‌کند.

 در واقع سنسور دور موتور این اطلاعات را به ای سی یو می فرستد  تا به گیربکس خودرو اجازه دهد چه زمانی دنده را تغییر پیدا کند . در ضمن ای سی یو از این اطلاعات برای تعیین اندازه  دور موتور ماشین هم استفاده می‌کند.

اجزای سنسور دور موتور 

سنسور سرعت که یک قطعه الکترومغناطیسی و برقی حساب میشود ، سه بخش اصلی دارد که این سه قسمت داخل پوسته سنسور قرار میگیرند :

 • آهنربای دائمی
 • سیم پیچ
 • هسته سیم پیچ آهنی

وظایف سنسور دور موتور در خودرو

 • مشخص شدن زمان جرقه زنی
 • تعیین دور موتور و اعلام آن به دورسنج
 • تعیین زمان حرکت فلایول به ECU
 • تنظیم دور موتور ماشین

انواع سنسور دور موتور

در کل سه مدل سنسور کیلومتر داریم :

 • سنسور تغییر پذیری متغیر VR
 • سنسور اثر HALL
 • سنسور OPTO

همچنین شما میتوانید جهت مطالعه مقاله کامل و تخصصی سنسور ای بی اس ABS خودرو  و آشنایی بیشتر با کاربرد این قطعه ، انواع و اجزای سنسور abs ماشین و علائم و علت خرابی سنسور ای بی اس اینجا را کلیک کنید.

سنسور  VR

سنسور VR  یک آهن ربا دارد که دور آن سیم پیچ می شود. وقتی یک قطعه فلز به سمت سنسور حرکت میکند یا از فلز دور میشود ، میدان مغناطیسی عوض میشود بطوری که وقتی فلزی به سمت سنسور حرکت کند ولتاژ مثبت و اگر قطعه فلزی از سنسور دور شود ولتاژ منفی می شود . این تغییر میدان در سیم پیچ باعث تغییر ولتاژ خواهد شد .

بنابراین سیگنالی که سنسور دریافت میکند یک ولتاژ متناوب مثبت و منفی متغیر است.

ولتاژی که این سنسور در سرعت اولیه تقریباً ۱ ولت ولتاژ تولید میکند ولی اگر دور موتور زیاد باشد ، این ولتاژ می تواند به ۱۰۰ ولت هم برسد.

سنسور اثر HALL

داخل این سنسور یک آهنربای داخلی خاص و یک قطعه الکترونیکی قرار دارد که با نزدیکی به یک آهنربا پاسخ می دهد. در سنسور HALL ، فلز چرخ ماشه باعث میشود که مغناطیس به سنسور دور موتور برسد.

اگر در نزدیکی این سنسور فلز وجود داشته باشد ، سیگنال به زمین منتقل می شود و در صورت نبودن  فلز اطراف سنسور ، سیگنال قطع می شود.

به همین دلیل موج سینوسی تولید نمی شود و ولتاژ قابل اندازه گیری نیست. برای تولید سیگنال سوئیچینگ مقاومت “pull-up” لازم است.

سنسور OPTO

این سنسور یک مدل سنسور قفل نور است. این مدل در بعضی از خودروهای ژاپنی مانند سیستم خودروی میتسوبیشی ۴G63 و اولین مزدا MX-5 تعبیه می شود. از نظر اتصال در شناسایی این سنسور، همان رفتار سنسور HALL را دارد.

 دلایل خرابی سنسور دور موتور

سنسور دور موتور نیز هم مانند تمام قطعات دیگر خودرو ممکن است آسیب ببیند. در این صورت رانندگی با ماشینی که سنسور سرعت آن آسیب دیده دشوار و خطرناک است .

دو دلیل اصلی عامل خراب شدن این سنسور موقعیت میل لنگ  می باشد :

 • بالا رفتن بیش از حد دمای موتور که ممکن است باعث ذوب شدن اجزای داخلی این سنسور شود.
 • ایرادات برق رسانی مثل سیم کشی نامناسب یا نوسانات برق که باعث مختل شدن سیگنال های ارسالی این سنسور می شوند.

در دراز مدت ، خرابی و عدم رسیدگی به این قطعه باعث خرابی قطعات اصلی و گران قیمت موتور می شود. بنابراین ضروری است که در صورت دیدن علائم خرابی این سنسور ،به سرعت آن را تعویض کنید.

طرز کار سنسور دور موتور

همانطور که گفتیم سنسور دور موتور یک قطعه الکترومغناطیسی است که دارای سه جزء اصلی می باشد :

 • آهنربای دائمی
 • سیم پیچ
 • هسته سیم پیچ آهنی

این سه بخش داخل پوسته سنسور قرار دارد.

 • فلایویل ، با استارت زدن ماشین با سرعت ثابتی شروع به چرخیدن می کند.
 • همزمان با چرخش فلایول یک چرخ دندانه دار که به فلایویل وصل است نیز شروع به چرخیدن می کند. سنسور کیلومتر هم به این چرخ دنده دار وصل است.
 • این سنسور همزمان با چرخش چرخ ، با حرکت رفت و برگشتی در تماس با دندانه های چرخ قرار میگیرد . این حرکات باعث تولید میدان مغناطیسی در هسته سیم پیچ می شود.
 • این میدان مغناطیسی تولید شده داخل سنسور توسط آهنربایی که جزئی از سنسور است به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شود .
 • سپس این سیگنال الکتریکی که طول موج و فرکانس مخصوصی دارد به ECU خودرو فرستاده می شود.
 • کامپیوتر خودرو وضعیت و موقعیت پیستون و سرعت دوران میل لنگ را از روی طول موج و فرکانس سیگنال دریافتی می تواند تشخیص دهد ، بنابراین ECU برای تنظیم دور موتور ماشین دستوراتی مانند تعیین تایم جرقه زنی شمع ها و پاشش سوخت به وسیله انژکتورها به محفظه را صادر می کند.

نشانه های خرابی سنسور کیلومتر اتومبیل

 • ماشین استارت میخورد ولی روشن نمی شود
 • نشان دادن عدد اشتباه در دور موتور خودرو
 • قطع شدن پمپ بنزین زمان استارت خوردن خودرو
 • خودرو خود به خود و یا با برداشتن پا از روی کلاج خاموش می شود
 • کار کردن نادرست دور سنج

همانطور که گفته شد یکی از علائم خرابی سنسور سرعت ، روشن نشدن یا خاموش شدن بی دلیل خودرو است . البته  گفتنی است ، ممکن است سنسور دور موتور سالم  باشد و فقط به دلیل قرار گرفتن این قطعه بالای فلایویل بوسیله براده آهن و روغن کثیف شود و فقط باید تمیز شود .

اگر این قطعه کثیف شود سیگنال‌ های درستی را نمی تواند به ECU  ماشین بفرستد. جهت تمیز کردن این سنسور باید ابتدا آن را از موتور خارج کرده سپس بخش سر آن را تمیز و روغن کاری کرد.

اگر با تمیز کردن ، خودرو روشن شد که هیچ ، ولی اگر همچنان کد خطا در حافظه کامییوتر ماشین وجود داشته باشد باید این خطا را با دیاگ زدن برطرف کرد. و در آخر اگر با پاک کردن خطا و تمیز کردن سنسور مشکل رفع نشد ، باید سنسور دور موتور تعویض شود.

راهنمای عیب یابی و رفع خرابی سنسور کیلومتر

یکی از علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ این است که با استارت زدن خودرو عقربه دور موتور روی صفر باقی می ماند و تکان نمیخورد. اگر با یکی از نشانه های خرابی سنسور سرعت روبرو شدید می توانید با یکی از دو راه زیر مطمئن شوید که آیا مشکل واقعا از این سنسور است یا جای دیگر اتومبیل ایراد دارد :

 • عیب یابی سنسور کیلومتر با دیاگ زدن

همزمان با استارت زدن اگر عقربه دور موتور عدد صفر را نشان دهد و حرکت نکند به این معنا است که سنسور موقعیت میل لنگ خراب است. خرابی این سنسور ممکن است در خطای دور موتور مشخص نشود که با کمک دستگاه دیاگ می توان مشکل را حل کرد

 • عیب یابی سنسور سرعت با دستگاه اهم متر یا مولتی متر

اندازه گیری مقاومت الکتریکی پایه های سنسور دور موتور : در این روش از دستگاه اهم متر یا مولتی متر استفاده میشود (در صورت استفاده از مولتی متر حتما باید روی حالت اندازه گیری مقاومت تنظیم شود) . دو سیم در دستگاه مولتی متر وجود دارد که با وصل شدن به پایه های سنسور سرعت ، مقاومت الکتریکی آن نمایش داده می شود.

ابتدا دستگاه مولتی متر روی قسمت اهم گذاشته میشود سپس سیم ‌های مشکی و قرمز در محل مشخص شده وصل میشود و در آخر سیم‌ها روی پایه ‌های ۱ و ۲ سنسور کیلومتر متصل شده و می توان میزان مقیاس آن را مقایسه کرد .

مقاومت سنسورهای دور موتور باهم متفاوت است مثلا برخی از سنسورهای کیلومتر، پایه قهوه ای رنگ دارند که در این حالت مقاومت الکتریکی آنها بین ۳۸۰ تا ۴۲۰ اهم می باشد. و مدل دیگر از این سنسورها پایه مشکی رنگ هستند  که مقاومت الکتریکی آنها بین ۸۸۰ تا ۹۵۰ اهم می باشد.

اگر هر عددی غیر از این اعداد گفته شده نمایان شود ، نشان دهنده خراب بودن سنسور سرعت است.

اصولا این سنسورها  تعمیر نمی شوند. بنابراین اول گرد و غبار و کثیفی روی این قطعه میشود و اگر باز مشکل برطرف نشد ، باید مسبت به تعویض این سنسور اقدام کرد.

فروشگاه سعیدی پارت با داشتن بیش از یک دهه تجربه یکی از بزرگترین مراکز ارائه دهنده قطعات صددرصد اصلی خودرو می باشد که در راستای  تامین نیاز شما مشتریان عزیز و جلب رضایت شما  تلاش می‌کند. این فروشگاه به شما عزیزان امکان تجربه  خرید لوازم یدکی اصلی” با ” نازلترین قیمت بازار و ارسال سریع  را می دهد.

دریافت مشاوره رایگان و خدماتی مانند مرجوعی قطعات غیر برقی در صورت مغایرت با کیفیت تضمین شده توسط فروشگاه سعیدی پارت به خریداران ارائه می‌شود. برای خرید قطعات اصلی جنیون پارت می‌توانید با ما در تماس باشید.

www.Saeediparts.com

Saeedi.parts@

شماره های تماس فروشگاه

۵۰۱ ۹۰۰ ۳۶ – ۰۲۱

۵۰۳ ۹۰۰ ۳۶ – ۰۲۱

۶۹ ۹۴ ۸۱۴ ۰۹۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× مشاوره در واتساپ